patelnia na płycie indukcyjnej

O czym warto wiedzieć przed zakupem płyty indukcyjnej?

Płyta grzejna należy do podstawowego wyposażenia każdej współczesnej kuchni. Firmy produkujące agd kuchenne prześcigają się w prezentowaniu nowych modeli i stosowaniu innowacyjnych rozwiązań. Najpopularniejszym rodzajem tego urządzenia przez wiele lat była płyta gazowa. Z czasem, wraz z wprowadzeniem na rynek płyt indukcyjnych, zaczęła tracić pozycję lidera na rzecz młodszej koleżanki.

Charakterystyka płyt indukcyjnych

Płyta indukcyjna całkowicie różni się w swojej zasadzie działania od swojego gazowego i elektrycznego odpowiednika. Choć zasilana jest trójfazowym prądem, to nie opiera się na żadnej grzałce, czy też spirali. Podstawą działania, na jakiej opiera się ten sprzęt agd, jest pole elektromagnetyczne wytwarzane przez wbudowane pod powierzchnią płyty cewki.

To właśnie pole elektromagnetyczne odpowiedzialne jest za podgrzewanie potraw. Ale tutaj uwaga – sama płyta indukcyjna jest zimna w dotyku, nawet w czasie swojego działania. Pole magnetyczne oddziałuje bowiem nie na powierzchnię płyty, lecz bezpośredni na dno garnka kuchennego, jaki jest ustawiony na płycie.

Co szczególnie istotne zjawisko indukcji może się wytworzyć jedynie w konkretnych gatunkach metali. Stąd też nie każdy rodzaj garnka może być stosowany w zestawieniu z płytą indukcyjną. Warto jednakże zauważyć, że szybkość grzania przy wykorzystaniu kuchenki indukcyjnej jest zdecydowanie większa, niż w przypadku innego sprzętu agd tego rodzaju.

Płyta indukcyjna

Płyta indukcyjna oznacza spore zmiany

Decydując się na zakup nowego agd do kuchni i wymianę tradycyjnej płyty grzewczej na płytę indukcyjną należy przede wszystkim pamiętać, że nie wszystkie dotychczas stosowane garnki będą z nią współpracowały. Jak już wcześniej napisano płyta tego typu podgrzewa dno garnków wykonanych z odpowiedniego materiału, którym najczęściej jest odpowiedni stop stali lub żeliwo.

Całkowicie natomiast odpada stosowanie garnków aluminiowych, ze stali nierdzewnej, a także wszelkich szklanych naczyń, które w zestawieniu z płytą indukcyjną pozostaną zimne. Może się więc okazać, że wymiana na płytę indukcyjną będzie również oznaczała konieczność wymiany większości stosowanych garnków.

Nie można także zapominać, że płyta indukcyjna do prawidłowego działania potrzebuje trójfazowego zasilania. Oznacza to, że przed montażem takiej płyty należy doprowadzić w jej pobliże gniazdo trójfazowe. Pół biedy jeśli trzeba je doprowadzić np. z piwnicy lub garażu. Gorzej, jeśli dom ma zasilanie jednofazowe i w związku z tym niezbędna będzie zmiana umowy z dystrybutorem energii i wykonanie nowego przyłącza energii. Nim zakupi się płytę indukcyjną warto zatem zwrócić uwagę również i na ten aspekt.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *