Kuchnia

Jakie są największe zalety posiadania zmywarki?

Dla wielu osób zmywarka stanowi podstawowe wyposażenie kuchenne. Trudno się dziwić, skoro wykonuje za nas mało lubianą czynność, jaką jest zmywanie naczyń. Jeśli jeszcze nie masz zmywarki w swojej kuchni i właśnie zastanawiasz się nad jej zakupem, sprawdź jakie są jej największe zalety.

Oszczędność czasu

Zdecydowanie największą korzyścią posiadania zmywarki jest oszczędność czasu. Zamiast stać przy zlewie i tracić czas na ręczne zmywanie sterty naczyń po obiedzie, możemy skorzystać ze zmywarki. Wystarczy załadować naczynia, włożyć tabletkę do mycia, wybrać odpowiedni program i wcisnąć przycisk „start”. Podczas gdy zmywarka będzie czyściła naczynia, Ty możesz wykorzystać ten czas na wykonywanie innych obowiązków, oglądanie telewizji lub drzemkę po obiedzie.

Czyste i suche naczynia

Jeśli prawidłowo korzystamy ze zmywarki, odpowiednio układamy naczynia i stosujemy specjalne detergenty, po zakończonym cyklu zmywania nasze naczynia zawsze będą czyste. W zmywarce ustawiamy znacznie wyższą temperaturę niż podczas mycia ręcznego, dzięki czemu zmywarka doskonale wyparza naczynia, pozbywając się baterii i zarazków. Ponadto, detergenty przeznaczone do stosowania w zmywarkach są silniejsze niż płyny do mycia naczyń, co wpływa na czystość naczyń i akcesoriów kuchennych. Dodatkowo, naczynia wyjęte ze zmywarki są całkowicie suche, dzięki czemu nie trzeba ich wycierać przed włożeniem do szafek.

Porządek w kuchni

Dzięki zmywarce, z łatwością utrzymamy porządek w naszej kuchni. Jeśli nie mamy czasu na zmywanie, odkładamy wszystkie naczynia do zlewu, przez co po pewnym czasie będzie na nas czekać cały stos brudnych naczyń, a w kuchni będzie panował bałagan. Ponadto, z brudnych naczyń szybko rozniesie się nieprzyjemny zapach po całej kuchni. Jeśli będziemy korzystać ze zmywarki unikniemy tego problemu, ponieważ naczynia będziemy mogli schować do zmywarki, nawet jeśli nie będziemy jej włączać danego dnia. Należy jednak pamiętać, że posiadanie zmywarki nie oznacza całkowitej rezygnacji z ręcznego zmywania, ponieważ niektóre naczynia nie nadają się do zmywania mechanicznego, gdyż łatwo można je zniszczyć lub uszkodzić.

Zadbane dłonie

Posiadanie zmywarki dobrze wpłynie na wygląd naszych dłoni, co jest szczególnie ważne dla kobiet. Codzienne moczenie rąk w wodzie i detergentach wysusza skórę i może nawet doprowadzić do uczuleń lub podrażnień. Aby tego uniknąć, do zmywania naczyń można ubierać lateksowe rękawiczki. Nie jest to jednak zbyt wygodne rozwiązanie, ponieważ dłonie szybko się pocą, a niektóre osoby mają uczulenie na lateks. Jeśli więc chodzi o ochronę naszych dłoni, zmywarka jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie jesteśmy narażeni na kontakt z wodą ani z silnymi detergentami.

Zmywarka Kernau KFDW 6751 X Zmywarka Kernau KFDW 6751 X
Szerokość (cm) 60
Klasa efektywności energetycznej A++
Pojemność znamionowa (kpl.) 15
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 270
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2520
Klasa efektywności suszenia A
Zmywarka Amica DFM404SMG Zmywarka Amica DFM404SMG
Szerokość (cm) 44.8
Głębokość (cm) 60.4
Wysokość (cm) 84.5
Wysokość bez blatu (cm) 81.5
Waga (kg) 35.5
Klasa efektywności energetycznej A++
Zmywarka Beko DFN 05211 W Zmywarka Beko DFN 05211 W
Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 59.8
Wysokość (cm) 85
Wysokość bez blatu (cm) 82
Waga (kg) 41.4
Klasa efektywności energetycznej A+

Oszczędność wody

Opinie na temat tego, co jest bardziej opłacalne – zmywarka czy zmywanie ręczne, są mocno podzielone. Wiele zależy od samego sposobu zmywania naczyń – niektórzy napełniają całą komorę zlewozmywaka wodą, zaś inni korzystają na bieżąco z lejącej się wody. Więcej wody zużyjemy również myjąc naczynia osobno niż wszystkie razem. Zmywarki zazwyczaj zużywają około 10 litrów wody podczas jednego cyklu, przy czym w programie jest mycie wstępne, zmywanie oraz płukanie. Szacuje się, że podczas mycia ręcznego takiej samej ilości naczyń, zużylibyśmy nawet dwukrotnie więcej wody.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *