
4 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem płyty indukcyjnej
Choć gotowanie przez jednych jest uwielbiane, dla innych stanowi poważne wyzwanie. Problemy dotyczą nie tylko umiejętności kulinarnych, ale również użytkowania samego sprzętu. Na szczęście producenci sprzętów AGD wychodzą naprzeciw naszym potrzebom. Oferują nowoczesne urządzenia, dzięki którym gotowanie stajnie się przyjemniejsze nawet dla osób, które nie lubią tej czynności. Do takich urządzeń należy płyta indukcyjna, która chętnie jest wybierana przez użytkowników. Co powinniśmy wiedzieć przed jej zakupem?
1. Płyta czy kuchnia?
Większość osób decyduje się wybrać płytę indukcyjną do zabudowy. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach oraz w kuchniach nowoczesnych, w których panuje prostota i minimalizm. Większość tego typu urządzeń, jak np. płytę indukcyjną Amica PIT 6541 NSU(Aktualnie Brak, polecamy model), można zabudować na równo z blatem kuchennym, co pozwala stworzyć dużą płaszczyznę roboczą i znacznie ograniczyć gromadzenie się brudu. Wybór płyty indukcyjnej nie ogranicza się jednak tylko do modeli do zabudowy. Jeśli mamy wnętrze urządzone w bardziej tradycyjnym stylu, możemy wybrać kuchnię z płytą indukcyjną i piekarnikiem elektrycznym, np. kuchnię Amica.

2. Różne pola indukcyjne
Jeszcze kilka lat temu klasyczna płyta indukcyjna posiadała cztery wydzielone, okrągłe pola grzejne. Takie modele wciąż są dostępne na rynku, jednak coraz więcej urządzeń oferuje pola o niestandardowych kształtach, które można dodatkowo połączyć w jedno. Niektóre płyty nie posiadają w ogóle wyznaczonych pól grzewczych, a tzw. wolne strefy indukcyjne. Dzięki temu możemy ustawiać naczynia na całej ich powierzchni. Jeśli więc przyrządzamy posiłki dla dużej liczby osób, takie rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę, gdyż pozwoli nam swobodnie gotować potrawy jednocześnie w kilku dużych garnkach. Natomiast jeśli zamierzamy używać niestandardowych naczyń, np. kwadratowych patelni czy podłużnych naczyń do ryb, dobrym pomysłem będzie urządzenie oferujące możliwość łączenia pól. Jest to tzw. funkcja Bridge, którą znajdziemy np. w płycie indukcyjnej Amica PIT 6541 NSU. Więcej modeli możesz znaleźć w tej kategorii.
3. Specjalne garnki
Z zakupem płyty indukcyjnej wiąże się jeszcze jeden wydatek – zakup odpowiednich garnków. Nie wszystkie naczynia nadają się do użytkowania na indukcji, co ma związek z jej specyficznym działaniem. Pod jej powierzchnią umieszczone są cewki wytwarzające pole magnetyczne, na którego skutek powstają prądy wirowe, które rozgrzewają dno naczynia. Z tego względu na indukcji będą działać jedynie garnki posiadające dno ferromagnetyczne. Jeśli nie wiemy, czy dany garnek nadaje się do użytku na płycie indukcyjnej, możemy to łatwo sprawdzić za pomocą magnesu. Co więcej, niektóre płyty indukcyjne Amica dysponują funkcją CheckPot, która automatycznie sprawdza kompatybilność garnków.
4. Z piekarnikiem czy bez?
Jeśli interesuje nas nie tylko płyta indukcyjna, ale również piekarnik, możemy wybrać komplet, zamiast kupować oddzielnie oba urządzenia. Takie zestawy ma w swojej ofercie marka Amica. Piekarnik do zabudowy Amica jest dopasowany do płyty zarówno pod względem rozmiaru, jak i wzornictwa, dzięki czemu uda nam się stworzyć spójną aranżację. Jeśli nie korzystamy z piekarnika, możemy oczywiście wybrać samą płytę indukcyjną.
![]() |
Płyta Indukcyjna Amica PIT 6541 NSU Wykonanie płyty: Ceramika Ilość pól grzejnych: 4 Moc całkowita (W): 7400 Ramka: Bezramkowa Kolor płyty: Czarny |
![]() |